Kitaplar > Türk Töresi

Türk Töresi

Eski Türklerde Töre Uygulamaları

Yayın : Karakum - 22.02.2018
Sayfa : 312
Editör : Ömer Ünal
Yayına Hazırlayan : Haydar Barış Aybakır
Son Okuma : Serkan Pınar
Kapak Tasarım : Hilal Arslan
Mizanpaj : Alper Şenadam
ISBN : 6052290064
Satın Al :

Eski Türklerde Töre Uygulamaları

Türkler, tarihlerinin tüm dönemlerinde toprağı bir araç olarak görmüşler, kendilerini de bu toprakta bir misafir olarak bilmişlerdir. Bu durum, onların nereye giderlerse gitsinler belirli töreleri de beraberlerinde götürmelerini sağlamıştır. Töreler vesilesiyle Türklerin birçok âdeti, geleneği ve göreneği asırlarca yaşamış, ödün verilmeyen bu sıkı kanunlarla birlikte hem maddi hem de manevi gelişmeler sağlanmış, ortaya ucu bucağı olmayan ve coğrafyaları aşan bir medeniyet çıkmıştır.

Kadim Türklerde töreleri ortaya çıkaran sebepler, bunların çeşitli uygulamalar yoluyla yaygınlaşması ve yaptırım gücü hakkındaki araştırmalar, kısıtlı bilgiler sunmaktadır. Türkler ve töre dendiğinde, devlet idaresinde ve toplumsal hayatta oldukça geniş bir saha karşımıza çıkmaktadır.

Hasan Göktürk Erdoğan, "Türk Töresi: Eski Türklerde Töre Uygulamaları" adlı bu eseriyle Türkler ve törelerini enine boyuna inceliyor. Orta Asya bozkırlarından itibaren Türklerin askerlik, savaş, adalet ve ceza hukukundaki töre anlayışından evlatlık alma, evlilik, görgü kuralları, misafir ağırlama ve yas törenlerine kadar törenin her safhasını tespit ediyor, kritik tahlillerde bulunuyor. Türk tarihine dair bir başucu kitabı sunuyor.