Kitaplar > Hazar Devleti

Hazar Devleti

Tarihe Bıraktığı İzlerle

Yazar : Turgut Demirtaş 
Yayın : Karakum - 05.05.2018
Sayfa : 184
Editör :
Yayına Hazırlayan : Haydar Barış Aybakır
Son Okuma : Eray Sarıçam
Kapak Tasarım : Hilal Arslan
Mizanpaj : Alper Şenadam
ISBN : 978-605-2290-12-5
Satın Al :

TARİHİN İLK VE TEK MUSEVİ TÜRK DEVLETİ: HAZARLAR...

"Hazarlar, VII. ve IX. yüzyıllar arasında dünyanın en güçlü devletlerinden biri olmuştur."

Dünyanın en zor coğrafyalarından birinde, Araplar ve Bizans Devleti gibi dönemin en güçlü iki devleti ile denk güçte, çağının ilerisinde uygulamalarıyla neredeyse her dinden ve birçok farklı dilden insanın kendi dini hukukuna tabi olarak barış içinde bir arada yaşadığı, Göktürklerin devamı, ilk ve tek Musevi Türk devleti: Hazarlar.

Üç yüzyıldan fazla süre varlığını koruyan, İranlılarla, Ermenilerle, Gürcülerle, Ruslarla, Bizanslılarla, Bulgarlarla ve belki de en önemlisi Araplarla mücadelelerinde tarihin akışına etki eden büyük bir Türk devleti.

Tanınmaları Museviliği kabul etmeleriyle sınırlı kalan ve oldukça ihmal edilen ancak hukuku, masraflarını zenginlerin karşıladığı ordusu, uyguladığı veraset sistemi ve “ikili yönetimi” ile devrim niteliğinde uygulamalara imza atan ilerici, zamanın çok ötesinde bir devlet.

Turgut Demirtaş'ın "Hazar Devleti" adlı bu kitabı; Doğu Avrupa Türk tarihine katkı sağlamak, ileri sürdüğü tezlerle yeni tartışmalara öncülük etmek ve sonraki çalışmalara ilham olmak gayesini taşıyor.